Medlemsbrev Eksjö Södra IK 2026

Publicerad 2026-02-10 08:55
Eksjö Södra IK är en förening med en bred och trygg verksamhet för barn, ungdomar och vuxna. Med engagerade och kunniga ledare är träning och tävling grunden i vår verksamhet, men lika viktigt är glädje, gemenskap och utveckling.

Vår målsättning är att alla barn, ungdomar och vuxna i Eksjö ska ha möjlighet att träna och tävla i friidrott – oavsett ambition, tidigare erfarenhet eller hur ofta man vill delta. I föreningen möts barn som tar sina första löpsteg på banan, ungdomar som vill utvecklas vidare och vuxna som fortsätter idrotta hela livet.

Eksjö Södra IK bildades redan i januari 1940 och har sedan dess varit en viktig del av Eksjös föreningsliv. För att kunna erbjuda en trygg, välfungerande och prisvärd verksamhet för våra barn och ungdomar är vi, precis som alla ideella idrottsföreningar, beroende av föräldrars och medlemmars engagemang.

Under mer än 40-år har föreningen arrangerat Eksjö Stadslopp, och vi är även med som arrangör av höstmarknaden samt av julmarknaden. Dessa arrangemang är avgörande för föreningens ekonomi och gör det möjligt för oss att:

hålla nere träningsavgifter

utbilda ledare

bedriva en bred ungdomsverksamhet

Eksjö Stadslopp arrangeras i år fredagen den 29 maj och är föreningens absolut viktigaste arrangemang under året.
För att kunna genomföra loppet behöver vi hjälp av föräldrar och medlemmar – till exempel som funktionärer längs banan, vid start och mål eller med praktiska uppgifter före och efter loppet. Alla insatser, stora som små, betyder mycket. Länk funktionärsanmälan Eksjö Stadslopp

Vi vill också informera om att föreningen har behov av fler som vill engagera sig i styrelsearbetet. Just nu söker vi särskilt en ny kassör, men även andra former av engagemang är varmt välkomna. Det krävs inga förkunskaper – vi hjälps åt och stöttar varandra.

📌 Föreningens årsmöte hålls den 1 mars i Klubbstugan på Ränneborg kl 16:00, och vi hoppas att så många som möjligt har möjlighet att delta. Länk anmälan Årsmöte

Tack för att du är en del av Eksjö Södra IK. Tillsammans skapar vi en förening där barn, ungdomar och vuxna kan växa – både som idrottare och människor.

Med friidrottshälsningar
Ingemar Hedin
Ordförande
Eksjö Södra IK

Ingemar Hedin
Md image21
Md 360x250 webb
Md ostsvenska medel
Md spons
Välkommen till vår shop för presentkort! Stöd Eksjö Södra IK genom att handla presentkort. Presentkorten kan du ge bort eller använda själv när du ska handla. För varje presentkort som köps får vi 5% av presentkortets värde.
Md logga eksjocmyk big
Md intersportlogga
Md landslagets friidrottsskola logo
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub